I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 11 w Białymstoku

ZSS Fundacji Edukacji Fabryczna 10

O Szkole

Od 1 września 2023 r. I Społeczne Liceum w Białymstoku rozpocznie 34. rok działalności.

Liceum jest szkołą powstałą na bazie marzeń rodziców. Marzeń, które niezwykli ludzie przekształcili w realny byt, remontując własnoręcznie i za własne pieniądze zrujnowaną kamienicę z 1871 r., mieszczącą się przy ulicy Fabrycznej 10.

Przez 30 lat kamienica wypiękniała, zmieniła elewację, wszystkie instalacje oraz okna. Zyskała sąsiada – drewniany dom z 1900 r. zwany w szkole „domkiem” – wyremontowany przez następne pokolenia rodziców i na ich koszt. W kamienicy oprócz liceum zamieszkało Społeczne Gimnazjum nr 8, a po nim Społeczna Szkoła Podstawowa nr 11. Kamienica zyskała też własną galerię „Na płocie”.

Ci którzy przez lata tworzą społeczność Fabrycznej 10 widzą, że marzenia należy mieć odwagę realizować, zamieniając je na plany i dlatego kolejne marzenie o stworzeniu małego kampusu SLO, a w nim własnej sportowej sali powoli przekuwamy w plany i kolejne działania z zaangażowaniem kolejnych pokoleń naszej społeczności.

Pozwolenie na budowę już jest, plac za szkołą został przygotowany (przebudowaliśmy sieć ciepłowniczą i elektryczną, obecnie wymieniamy węzeł ciepłowniczy), brakuje jedynie odpowiedniego grantu, bo tym razem zasobność kieszeni rodziców nie wystarczy. A granty od stycznia 2019 r. zniknęły.

Prezentujemy wizualizację marzeń.

Projekt został opracowany w Pracowni Projektowej PUPIKZ HOT z Supraśla, kierowanej przez dr inż. architekta Tomasza Ołdytowskiego, oraz zespół projektantów: arch. Jan Jakub Zerbst, arch. Szymon Ołdytowski, inż. konstr. Barbara Sołomianko, mgr inż. Michał Kuczyńskiego, mgr inż. Zbigniew Świaniewicz.

30 lat temu powstało  NASZE MOTTO

„Mieć głowę i robić z niej użytek

Mieć plecy, ale z nich nie korzystać”

                                         – Jan Kamiński (nauczyciel języka polskiego w SLO, pisarz, eseista) 

Chodziło nam o to, żeby nasz absolwent był:

odważny

mądry

uczciwy

wolny

odpowiedzialny

odważny? – To taki, który zawsze jest gotów zajrzeć prawdzie w oczy

uczciwy?   – To ktoś, kogo ani kupić, ani sprzedać nie można

wolny? – To ktoś, dla kogo granicą wolności jest wolność innego człowieka

odpowiedzialny? – To ktoś, kto odpowiada za swoje słowa i czyny

mądry? – To ktoś, kto dzięki wiedzy i inteligencji daje radość sobie i innym; kto dzięki odwadze, uczciwości, wolności i odpowiedzialności potrafi kochać ludzi i pracować

wydaje się, że udało nam się zrealizować i to marzenie o naszych absolwentach.

Wspomnienie z roku 1990

Fabryczna 10 i 10A – lipiec 2020

Galeria „Na płocie” działa od 2005 r.

Powrót na początek strony